İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKAMIZ

"En Değerli Varlığımız; İnsan Kaynağımızdır"

ARELSOFT, yaptıkları işin içeriği, pozisyonları, eğitim durumları ve tecrübe seviyeleri ne olursa olsun daima enerjik, kendini yenileyen, mutlu, tüm potansiyelleriyle işlerine sarılan, başarılı ve güleryüzlü bireylerden oluşur. İnsan kaynağımızın bu profili bir tesadüf değildir. Sahip olduğumuz şirket kültürünü korumak için personel seçimiyle başlayıp, kişi işe başladıktan sonra sunduğumuz olanaklar ve çalışma ortamıyla devam eden İK politikamız beraberinde bireysel ve kurumsal başarıyı getirmektedir.

İK UYGULAMALARIMIZ

"İşe Alım"

ARELSOFT,da işe alımlar yıllık işgücü planlaması doğrultusunda yapılmaktadır. Gelen başvurularda ise önce iletilen özgeçmişin açık pozisyonlara uygun olup olmadığı değerlendirilmektedir. İşe alım süreci, İK Yöneticisi’nin yanı sıra, ilgili bölüm yöneticileriyle mülakatı ve bazı teknik pozisyonlar için yazılı sınav yapılmasını kapsamaktadır.

"Performans Değerlendirme"

ARELSOFT,da 180 derece Performans Değerlendirme Sistemi uygulanmaktadır. Performans Değerlendirme ile gerçekleştirilmek istenen; performansın standart ve objektif bir biçimde değerlendirilmesi, kurum hedefleriyle kişisel hedeflerin örtüşmesi ve gerçekleşmesi, çalışanlara geri bildirim verilmesi, eğitim ve gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi, ücret ve ödül sistemlerinin düzenlenmesi, kariyer planlarının yapılması, işe alım sürecindeki etkinliğin ölçülmesi ve iş tasarımında yapılan yanlışların belirlenmesidir.
Her çalışan yöneticisi tarafından değerlendirilir, değerlendirmeler kapsamında çalışan yöneticisi ile birebir performans görüşmeleri yapar. Bu görüşmelerin amacı kişinin geçmiş bir yıl içerisindeki performansını değerlendirmek, yöneticinin kişiden geliştirmesini beklediği yönlerini bildirmek, kişinin görüşlerini almak, herhangi bir problem varsa bunların konuşularak giderilmesini sağlamaktır.

"Eğitim"

ARELSOFT,da çalışanların eğitim ve gelişim ihtiyaçları aşağıda belirtilen veriler dikkate alınarak belirlenmektedir:
Her pozisyon için gereken teknik bilgi ve beceri
Her pozisyon için gereken yetkinlikler
Performans değerlendirmeleri
Yukarıda belirtilen faktörlere göre alınan bilgiler, gerek teknik ve mesleki gelişime yönelik eğitimlerin, gerekse kişisel gelişime yönelik eğitimlerin planlamasına yardımcı olmaktadır.
Mesleki gelişime yönelik eğitimler, eğitim alacak kişinin ve/veya grubun ihtiyaçlarına göre ve sektörün yapısı göz önünde bulundurularak kuruma/kişiye özel tasarlanmaktadır.
Kişisel gelişime yönelik eğitimler, çalışanların işlerinde daha yüksek başarı sağlamaları için göstermeleri gereken davranışların gelişimine yönelik olarak planlanmaktadır.

"Ücret Yönetimi ve Sosyal İmkanlar"

ARELSOFT,da ücret aralığı, her pozisyon için iş değerlemesi yapılarak ve piyasa ücret araştırmaları dikkate alınarak belirlenmektedir.
Sosyal olanaklar kapsamında çalışanlara ofis içinde sabah kahvaltısı, öğle yemeği, ulaşım yardımı ve özel sağlık sigortası imkanları sunulmaktadır.
Şirket içi iletişimimizi güçlendirmek ve motivasyonu arttırmak amacı ile dönem dönem çeşitli etkinlikler; turnuvalar, tekne gezileri, partiler, vb. düzenlenmektedir.